The icons of Berat View larger

The icons of Berat

Ylli Drishti, Leon Cika A-008785

New product

Përshkrim i shkurtër Albumi me titull: "Ikonat e Beratit - The icons of Berat", i kushtohet koleksionit të ikonave  dhe objekteve liturgjikë të Muzeut Kombëtar "Onufri", Berat. Koleksioni i muzeut përbëhet nga 173 objekte të përzgjedhura nga një fond prej mëse 1500 objektesh, ku 106 janë ikona (shek.XIV-XIX) dhe 67 janë objekte liturgjike (dru, metal, argjend, ar, pëlhura të qëndisura me fije ari dhe agjendi. 

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mali Pleshti
Viti i botimit2018

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Koleksioni i ikoneve u përket piktorëve ikonografë shqiptarë që kanë krijuar në shekujt XIV – XX: Onufri, Nikolla i biri i Onufrit, Onufër Qiprioti, David Selenica, Kostandin Shpatarakut dhe Dinastisë së piktorëve ikonografë Çetiri (Gjergji, Nikolla, Johani, Naumi, Gjergji i riu), dhe të shumë piktorëve të tjerë anonim. Ikonabartësin e katedrales së Beratit e ka gdhëndur mjeshtri Naumi nga Lavdari i Oparit dhe mjeshtër Stefan Barka nga Misrasi i Oparit,në fillimin e shek.XIX (1807).Në album jepet historia e koleksionit të ikonave, kronika e qyteiti të Beratit, biografitë e ikonografëve shqiptarë dhe fjalori ikonografik.

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages100
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë