Poezi Oskar Milosz View larger

Poezi Oskar Milosz

Oskar Milosz A-005031

New product

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928185242
Viti i botimit2016

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kur të vijë ajo...

Kur të vijë ajo – do të bëhet gri apo e blertë në sytë e saj,

E blertë në lumë apo gri?

Ora në këtë të ardhme kaq të lashtë do të jetë lajm,

Lajm, por kaq pak i ri...

Orë të vjetra ku çdo gjë u tha, çdo gjë u ëndërrua, çdo gjë u pa!

Nëse e dini hallin jua qaj...

 

Do të jenë të sotmet dhe zhurmat e qytetit

Krejt si sot e gjithnjë – prova të rrepta shumë! –

Dhe aromat – sipas stinës – të shtatorit a prillit

Dhe qiej të rremë dhe ca re nëpër lumë;

 

Dhe fjalët - sipas çastit - gazmore a me ngashëri

Nën qiej të gëzuar a që rigojnë shi,

Se ne do kemi jetuar e jemi shtirur, ah! kaq shumë,

Kur të vijë ajo me sytë e saj prej shiu mbi lumë.

 

Do të jetë (zëri i mërzisë, qeshje e dobësisë)

Çasti shterpë i tanishëm, i moçëm, i thatë,

Rrahje e një përjetësie motër e qetësisë;

Çasti i tanishëm, krejt si në këtë çast.

 

Dje, dhjetë vjet më parë, sot, për një muaj,

Fjalë të tmerrshme, mendime të vdekura, po ç'vlerë ka!

Pi, fli, vdis, - bëjmë mirë t'ia mbathim nga vetja,

Në një mënyrë a në një tjetër pra..

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages176
ISBN9789928185242
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiZimo Krutaj