Ferri View larger

Ferri

Dante Alighieri LG0010

New product

Përshkrim i shkurtër

Dantja ka bërë udhtëimin e tij fantastik në tri etapa: Ferri, Purgatori dhe Parajsa. Kjo vepër monumentale është shkruar në një periudhë tetëvjeçare (1313-1321)

More details

94 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
Fletët280
ISBN9789995617900
Viti i botimit2012

790 Lekë

Share

30 other products in the same category:

More info

Gjatë këtij udhëtimi përfytyror, që zgjati vetëm 24 orë, Dantja provoi të përshkruajë gjendjen e shpirtit të njeriut pas vdekjes. Shtegëtimet nëpër rrugë të llahtarshme, me plot vajtime, dhimbje, pendime, dyshime e gëzime, përfshijnë një botë me njerëz të të gjitha kohërave dhe të të gjitha shtresave. Udhëheqësi i tij nëpër Ferr është Virgjili, i cili e shoqëron atë edhe në Purgator.

Tre janë mëkatet kryesore që ndëshkohen në Ferr: mospërmbajtja, dhuna dhe mashtrimi. Sipas Dantes, Ferri është vendi i ndëshkimit të çdo dhune, e cila mund të ushtrohet ndaj Krijuesit, të afërmëve dhe vetëvetes.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët280
ISBN9789995617900
Shtëpia botueseArgeta LMG
Viti i botimit2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiPashko Gjeçi