Mësimet e mesnatës View larger

Mesimet e mesnates

Betim Muço BPO0024

New product

Përshkrim i shkurtër

Pjesë e krijimtarisë së shkrimtarit, përkthyesit dhe shkencëtarit të njohur Betim Muço janë edhe përrallat të cilat i ka krijuar si dedikim për fëmijët e tij dhe vijnë para lexuesit si një botim pas vdekjes. Janë 101 përralla, të cilat ky autor i ka shkruar ndër vite. Që në krye, libri është konceptuar me tri pjesë të veçanta brenda një tërësie rrëfimtare, që i lidh elementi autor dhe elementi përrallë, por që dallohen për nga tematika dhe sidomos për nga stili i rrëfimit, i ndryshëm për secilin nga librat.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Poeteka
ISBN 9789928230157

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri botohet në përvjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit të mirënjohur BETIM MUÇO, duke u rikthyer në njërën prej formave më të bukura me të cilën mund të kujtohet dhe nderohet një autor.

Botimi është i ndarë në tre libra:

Libri parë i është kushtuar Sagitës. Ai mban titullin “ËSHTË Ç’NA ËSHTË", ku janë 39 përralla.

Libri i dytë “MËSIMET E MESNATËS” i kushtohet Fedorës, mban titullin e brendshëm intim, “Bota në sytë e Dolës” dhe ka 47 përralla.

Libri i tretë që i brendashkruhet botimit titullohet “PENDA E PULËBARDHËS”. Janë përrallat që i kushtohen Zinartit.

Që në parathënie bëhet e qartë se ka ndryshuar jo vetëm regjistri i komunikimit me “një fëmijë”, por edhe koha. Jemi në një tjetër situatë shoqërore. Alegoritë sociale të qëmtuara në “Librin e Dolës”, botuar së pari në vitin 1986, vijojnë dhe thellohen me librin kushtuar Zinartit, botuar 10 vjet më vonë.

Vlerë që i shtohet dhe e pasuron shumë librin janë ilustrimet e bukura, plot finesë dhe ngjyra të këndshme për syrin, krijuar enkas për këtë botim nga Bora Baboçi.

Këto ilustrime e bëjnë edhe më të dashur për lexuesin nga paraqitja grafike e Joan Leka dhe Xhoel Leka.

Jo thjesht përralla për fëmije. Fundja një rrëfim të cilit i gëzohen vetëm fëmijët nuk është një histori fort e mirë, shprehet shkrimtari Clive Staples Lewis. Si një ftesë e hapur për lexim duket se libri 101 përralla “MËSIMET E NATËS” të Betim Muços e ka përballuar këtë sfidë....

 

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages410
ISBN 9789928230157
RedaktoriSilvana Leka
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1