Areopagjitika View larger

Areopagjitika

Xhon Milton A-004788

New product

Përshkrim i shkurtër

Megjithatë teksti i kësaj vepre integrale e kapërcen dimensionin personal, për të lëvizur brenda një hapësire të pamatë historike dhe ideale, duke arritur të na ofrojë një përkufizim të ri e plot zjarr të lirive individuale, pa të cilat nuk do të kishte kuptim një shoqëri e lirë dhe moderne.

More details

509 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9992798688
Viti i botimit2016

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Areopagjitika është shkrimi më madhor në prozë i Xhon Miltonit dhe teksti i parë i letërsisë evropiane kushtuar tërësisht lirisë së shtypit e të mendimit.

E shkruar në Londër, në vitin 1644, gjatë marrjes së pushtetit nga Parlamenti anglez, pas viteve të gjata të monarkisë absolute të mbretit Karli I, vepra përbën një apel zemërthyer ndaj forcave parlamentare e protestante, në anën e të cilave Miltoni ishte radhitur tashmë publikisht me besim të plotë.

Parlamenti, i frikësuar nga vala e botimeve të broshurave e shkrimeve polemike të çfarëdolloji, që ndoqi rënien, në vitin 1640, të tërë sistemit legjislativ të miratuar nga monarku, kishte nisur sërish të vendoste kontrolle ndaj shtypit, të cilat kërcënonin të godisnin, mes të tjerash, edhe shkrimet në mbështetje të divorcit të vetë Miltonit.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages178
ISBN9992798688
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitTirane/Prishtine/Shkup
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAjsela Koka