Leter babait View larger

Leter babait

Franz Kafka A-008237

New product

Përshkrim i shkurtër

Një ndër letrat më emblematike të Franz Kafkës dërguar ndonjëherë, e kaluar prej vitesh në sitën e kritikëve letrarë dhe fiolozofëve më të shquar të shek. XX për shkak të kumtit që mbart dhe kumteve që fsheh, ardhur me një përkthim të ri nga Edvin Cami dhe me parathënie nga GILLES DELEUZE & FELIX GUATTARI përkthyer nga frëngjishtja  nga Balil Gjini.

More details

135 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928468673
Viti i botimit2022

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Gjithçka është faji i babait: nëse kam shqetësime prej seksualitetit, nëse nuk arrij të martohem, nëse shkruaj, nëse nuk mund të shkruaj, nëse rri kokëulur në këtë botë, nëse kam qenë i detyruar të ndërtoj një botë tjetër, tërësisht shkretëtinore. Ndërkaq, kjo letër, është shumë e vonuar. Kafka e di shkëlqyeshëm se asgjë në të nuk është e vërtetë: paaftësia për t'u martuar, të shkruarit, joshja nga ajo botë shkretëtinore, janë motive plotësisht pozitive nga pikëpamja e libidos, dhe s'janë veprime që vijnë nga marrëdhënia me babain. [...] Sidoqoftë, interesi i letrës qëndron tek një lloj efekti rrëshqitës: Kafka kalon prej një Edipi klasik, i tipit neurotik, ku babai i dashur është i urryer, i akuzuar, i shpallur fajtor, tek një Edip shumë më pervers, që zmbrapset te hipoteza e një babai të pafajshëm, te një "shkatërrim" i përbashkët babë dhe bir."

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages88
ISBN9789928468673
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEdvin Cami
I ri1