Judging Vendetta -The Albanian Justice System and the dark Figures of crime View larger

Judging Vendetta -The Albanian Justice System and the dark Figures of crime

Teuta Vodo A-006013

New product

Përshkrim i shkurtër

"Fenomeni i gjakmarrjes është përdorur si një katalizator për të neutralizuar dhunën e pakontrolluar midis grupeve shoqërore ku, në kontekstin e tranzicionit demokratik shqiptar, u gjend në kryqëzimin midis një faktori strukturor (sistemi i dobët i drejtësisë dhe strukturave shtetërore) dhe një faktori agjensie (vullneti për të mbrojtur nderin e dikujt përmes solidaritetit e grupit, ose rivaliteti midis grupeve).

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320117

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Bazuar në literaturë, sa herë që ka një ndarje midis institucioneve dhe qytetarëve, këta të fundit janë të prirur të mbështeten tek faktorë të tjerë si ato kulturorë duke treguar se si strukturat institucionale shtetërore humbasin sa herë që përballen me normat shoqërore. Gjithsesi, edhe pse ekziston një korelacion midis krizës institucionale dhe rritjes së shifrave të gjakmarrjes, faktorët institucionalë nuk janë i vetmi faktor shpjegues për vazhdimin dhe evolucionin e gjakmarrjes. Në fakt, ekzistenca dhe evolucioni i gjakmarrjes në vitet nëntëdhjetë ka treguar jo vetëm dobësitë e gjyqësorit shqiptar dhe institucionet shtetërore, por gjithashtu krizën morale të një shoqërie që ka kaluar përmes një tranzicioni të dhimbshëm.

Kontributi që ofron ky libër është shumë i rëndësishëm si për hulumtime politike dhe kriminologjike mbi drejtësinë private ashtu edhe në praktika të tjera informale në regjimet tranzitore dhe rolin e shtetit në uljen e niveleve të krimit. Nga ana tjetër, ky libër ushqen literaturën mbi institucionalizmin e ri, duke reflektuar mbi rolin e gjyqësorit në uljen e shkallës së krimit në përgjithësi dhe vrasjeve te paramenduara në veçanti."

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages318
ISBN9789928320117
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1