Fuqite joperëndimore dhe Shqiperia View larger

Fuqite joperëndimore dhe Shqiperia

Erlis Hoxha A-006011

New product

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320162
Viti i botimit2020

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

"Erlis Hoxha, nëpërmjet UET PRESS, vjen me një botim intrigues, titulluar, “Shqipëria midis Lindjes dhe Perëndimit”, me objekt çështje të gjeostrategjisë në periudhën 2009-2019. Është një botim që zgjeron jo vetëm kapitalin akademik, por edhe thellon kontributin e Universitetit Europian të Tiranës për tematika me interesa madhore, tashmë në fushën e gjeopolitikës, por nën kontekstin e gjeostrategjisë. “Shqipëria midis Lindjes dhe Perëndimit” synon të sjellë qasje të reja në këto fusha, jo vetëm duke zgjeruar bibliotekën për vetë studiuesit e fushës, por edhe për nivelet e ekspertizës, vendimmarrjes si dhe për publikun e gjerë.Me avantazhin e shtuar të paraqitjes së një analize, për zhvillime pozitive apo edhe dilemave të zymta, që shfaqen në mjedisin gjeostrategjik, autori guxon të parashikojë edhe lëvizje të balancave të fuqisë në rajon. I vetëdijshëm se e tashmja dhe ardhmja e Shqipërisë, nuk mund të jetë e ndarë nga dinamikat rajonale dhe ato globale, kësisoj, qasja e autorit se si zhvillimet në një skenë teatri ngjarjesh valëzohen përmes skenave të tjera, është tepër interesante."- Prof.Kristaq Xharo

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages182
ISBN9789928320162
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1