Nderkombëtaret dhe partitokracia ne Shqiperi View larger

Nderkombëtaret dhe partitokracia ne Shqiperi

Roland Lami A-006010

New product

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789928320155
Viti i botimit2020

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Pse nuk arrijnë aktorët e rëndësishëm politikë në Shqipëri të dalin nga krizat që shkaktojnë vetë? Pse roli i faktorit ndërkombëtar është përcaktues, pavarësisht se mekanizmat që kanë në dispozicion janë të kufizuara? Pse nuk janë legjitime dhe funksionalë institucionet e ndërmjetme te ne? Autori në këtë libër ndalet të analizojë rrënjët e krizave politike dhe rolin e institucioneve të ndërmjetme për t’i zgjidhur ato. Për të kufizuar objektin e studimit autori fokusohet në periudhën 2018 – 2020 jo thjeshtë për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur në detaje në këtë periudhë të afërt, por më shumë për të përdorur periudhën në fjalë si rast studimor në përkufizimin e zakonit të sjelljes së aktorëve politikë dhe atyre ndërkombëtarë në Shqipëri, jo vetëm në këtë periudhë por në tridhjetë vite pluralizëm politik. Njëkohësisht, nxjerr në pah frakturat e mëdha të shtetit shqiptar.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages236
ISBN9789928320155
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip/Anglisht
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë