Per ne Shqiperi Karl - Nje udhetim ndryshe në vitin 1914 View larger

Per ne Shqiperi Karl - Nje udhetim ndryshe në vitin 1914

Peter Marxheimer A-006002

New product

496 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320063
Viti i botimit2020

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Si ndodhi që një princ gjerman, nga Rini, të vinte e të ulej në fronin mbretëror të Shqipërisë, siç na dëshmon viti 1914? Kjo ishte pyetja që ngjizi idenë e autorit gjerman Peter Marxheimer për të shkruar këtë libër. Letërsi dhe histori, bashkë. Kemi të bëjmë me dy udhëtime, atij të gazetarit Karl Richter, një figurë fiktive letrare dhe të Princ Vidit, figurë historike. Gjatë aventurës së tij shqiptare Richter takon edhe baroneshën pasionante, Ameli fon Godin, britaniken kurajoze, Miss Durham, sikurse dhe baronin turbullues Nopça, të tre njohës shumë të mirë të rrethanave politike në vendin e vogël buzë Adriatikut. Për ta bërë edhe më interesant misionin e tij, ai kryen edhe një intervistë me Kajzerin Gjerman, Vilhelm II në ishullin e Korfuzit ku na zbulohet me këtë rast edhe qëndrimi gjerman për “çështjen shqiptare”. Aventura personale e Karlit përzihet me atë politike të Princ Vidit si Mbret i Shqipërisë. Nuk mungojnë aty as takimet dhe rrëfimet e personazheve të rëndësishëm shqiptarë të kohës si Ekrem Bej Vlora, e Dervish Hima. Tradhtia, intrigat e diplomatëve të kohës si dhe mbërritja papritur e oshëtimave të Luftës së Parë Botërore,

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages492
ISBN9789928320063
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArmand Plaka
I ri1