Për bukurinë e fëmijës suaj View larger

Per bukurine e femijes suaj

Pëllumb Karagjozi A-007950

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër u dedikohet prindërve, por është i dobishëm edhe për të gjithë punonjësit shëndetësorë, specialistë të ndryshëm sidomos dhe për vetë pediatrët, të cilëve u takon përgjegjësia të ndjekin zhvillimin e fëmijës, të mbledhin anomalitë e mundshme, dhe ta drejtojnë atë te specialisti përkatës.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928228574

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër i dedikohet të gjithë nënave dhe baballarëve që kujdesen për fëmijën gjatë rritjes fizike dhe trupore, jo vetëm për të ripohuar parimin "mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë", por edhe sepse, siç është e njohur për të gjithë, çdo dëmtim i funksionit mund të shfaq të meta të formës dhe çdo dëmtim i formës dhe i strukturës së organeve që përfaqëson lëvizjet, mund të jetë shkaku i patologjive, që tentojnë të bëhen kronike dhe që shfaqen tek adultët me shqetësime shumë më të rënda sesa te fëmija, duke paraqitur shpesh fillimin e patologjisë artrozike - degjenerative, të cilat sot paraqesin një nga sëmundjet më të përhapura në botën e civilizuar.

Ky libër ka qëllim t'i përgjigjet problemeve të nënave ose të kujtdo që kryen funksionin e nënës, edukatores, pra të kujtdo që mundet, në një farë mënyre, të ndihmojë fëmijën të rritet mirë dhe shëndetshëm.

Në këtë libër paraqiten shkurtimisht proceset e rritjes, tek i porsalinduri, te fëmija dhe tek adoleshenti.

Fragmente nga libri

1) Shumëkush mendon që për fëmijën e tij nuk ka rëndësi bukuria, por zgjuarsia. Është ajo që e bën të suksesshëm dhe jo të qenit "i bukur". Veçse nuk duhet të harrojmë, se defektet fizike në shumë raste janë pengesë serioze, që ai të ecë përpara. defektet fizike i shkaktojnë fëmijës trauma psikologjike, e mbyllin në vetvete, dhe shpesh e bëjnë të ndihet inferior ndaj shokëve qe e ngacmojnë për defektin e tij fizik.

2) Siç e kemi theksuar dhe më parë, fëmija s'e njeh rrezikun, kur kacavirret, ecën në vende jo të sigurta apo kërcen nga lartësitë. Për informacionin e tij psikik është e rëndësishme që ai të mund të përballet me rrezikun. Ne mund ta shohim fëmijën nga afër që të mos dëmtohet, por nuk duhet ta pengojmë të rrezikojë, ndryshe dëshira e tij për të njohur dhe për aventurë, kthehet në frikë edhe për aksionet më pak të rrezikshme. Frika e bën të palëvizshëm dhe të paaftë për të përballur përvojat e reja.

Data sheet

pages164
ISBN9789928228574
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat17x24
I ri1