Nje hap drejt shkolles

BAO0005

New product

Përshkrim i shkurtër

Dosje me kapak të fortë, përmban 4 tekste, CD, mozaikun e shkronjave dhe certifikatën e vlerësimit.Kjo paketë, hartuar në përputhje me programin e Ministrisë së Arsimit dhe të Shkencës për edukimin parashkollor, rekomandohet të përdoret për fëmijët 5-6 vjeç. Paketa shoqërohet me një udhëzues për mësueset dhe prindërit, të cilët do ta ndjekin ecurinë e fëmijëve gjatë një viti shkollor.

More details

905 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN97899891464

2 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo dosje përmban:

1. Teksti “Unë dhe shkronjat”

Teksti “Unë dhe shkronjat” është ndërtuar mbi bazën e këtyre linjave të programit: gjuhë për komunikim; gjuhë për të menduar; lidhja e tingujve me shkronjat; të shkruarit fillestar. Teksti është ndërtuar mbi bazën e shkronjave të alfabetit. Çdo shkronjë studiohet më vete nëpërmjet një figure, e cila përmban një tregim. Po kështu nëpërmjet ushtrimeve, fëmijët lidhin tingullin me shkronjën dhe ushtrohen të njohin dhe të shkruajnë shkronjat e mëdha të shtypit.

2. Teksti “Unë dhe mjedisi”

Teksti “Unë dhe mjedisi” është ndërtuar mbi bazën e këtyre linjave të programit: Pjesa e parë – vetja ime dhe të tjerët, familja ime dhe të tjerët, kopshi im, vendbanimi im, lodrat dhe lojërat; Pjesa e dytë hapet me njohuritë për natyrën; fëmija drejtohet të vëzhgojë natyrën dhe të dallojë nga se përbëhet ajo. Vëren ngjyrat, format dhe përmasat e ndryshme të objekteve që ndesh në natyrë duke vëzhguar botën bimore, shtazore dhe njeriun si dhe gjithçka përreth, fëmija dallon natyrën e gjallë nga jo e gjalla.

3. Teksti “Unë dhe arti”

Teksti “Unë dhe arti” është ndërtuar mbi bazën e këtyre linjave të programit: Pjesa e parë – proceset fillestare të vizatimit (vijat, ngjyrat); Pjesa e dytë - materialet e ndryshme për vizatim; Pjesa e tretë - krijimi i lirë artistik. Edukimi muzikor realizohet nëpërmjet një CD me 12 këngë të shoqëruara me tekstet e tyre.

4. Teksti “Unë dhe numrat”

Teksti “Unë dhe numrat” është ndërtuar mbi bazën e këtyre linjave të programit: numri, gjeometria dhe orientimi në hapësirë, matja, marrëdhënia dhe funksioni. Të gjitha njohuritë matematikore jepen nëpërmjet vizatimeve dhe situatave të shumta të cilat i krijojnë mundësi mësuesit/prindit t’i organizojë në formë loje. Figurat e objekteve që përdoren për numërim apo për t’u krahasuar, janë të njohura për fëmijët pasi merren nga jeta e përditshme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN97899891464
Shtëpia botueseAlbas
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit3 - 6 vjeç