Epoka e ekstremeve, i rrembyeri shekull i njezete View larger

Epoka e ekstremeve, i rrembyeri shekull i njezete

Eric Hobsbawm BCA019

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë histori të shkëlqyer të shekullit XX, analizë e hollë e së shkuarës si mësim për të ardhmen, historiani e dijetari me famë botërore na jep portretin e një shoqërie e epoke që është në ndryshim të shpejtë e të vazhdueshëm, nën presionin e zhvillimeve ekonomike, teknologjike dhe politike.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
Viti i botimit1997

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Me tri ndarjet e mëdha kronologjike, Epoka e Katastrofës, Epoka e Artë dhe Shembja e Madhe, shkruar me këndvështrimin e njeriut që beson në arsyen dhe në shkencën e re, po aq, dhe në mundësinë e përmirësimit të së ardhmes së njerëzimit, ky libër përshkohet tej e tej nga analiza e thellë, arsyetimi bindës dhe gjykimi i guximshëm për çështje si: shembja e Botës së Vjetër, Lufta e Ftohtë, ndikimi i Botës së Tretë. Duke renditur faktet e shekullit XX akademiku Hobsbawm paralajmëron fuqishëm për të papriturat që Mijëvjeçari i ri ruan për njerëzimin, nëse ky nuk do të dijë të zgjedhë shtigje të reja ku të ecë drejt të ardhmes.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages544
Viti i botimit1997
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiDaut Gumeni