Per token dhe detin e Shqiperise

Ksenofon Krisafi UE0117

New product

Përshkrim i shkurtër Në këtë libër të mrekullueshëm rrëfehen historitë e trishta të shekullit XX, padrejtësive të territoreve shqiptare.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN978992839190109
Viti i botimit2014

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër i vërtetë dhe i mrekullueshëm merret me historitë e trishta (do të nënvizoja edhe të tmerrshme) të shekullit XX, të cedimeve (padrejtësive) të territoreve shqiptare. Kjo është një çështje kapitale, asnjë indiferencë, apo intrigë, apo komplot i kuintave apo prapaskenave të sofistikuara nuk ka tagër mbi të! Absolutisht jo! Është e pabesueshme të mendosh se si ndaj kombit shqiptar janë tjerrur pezhishka merimangash, përbindëshe, për të alambikuar "teori" të rreme dhe kriminale kundër ekzistencës së kombit shqiptar, të copëtimit prokustian të trojeve shqiptare... Substanca kryesore e librit të Krisafit Iidhet me ngjarjen më tronditëse që nji het si Pakti Detar, një akt më i rëndë se pazaret diabolike të Zogut dhe dajës së tij, Esat Toptanit. Ky i ashtuquajtur Pakt i Detit, një cenim i rëndë i kufijve jugorë të Shqipërisë, u skualifikua nga Gjykata Kushtetuese dhe është një gjë epokale, një triumf i së drejtës. Mendimtari francez Paul Valery ka thënë se historia ciklon tautologjitë. Pakti Detar qe një tautologji e vonuar. Por edhe e dështuar. Dhe duhet thënë se në strukturimin e të dhënave juridike kontributi i Ksenofon Krisafit ka qënë real, substancial, ndonëse për këtë vepër ai, me modesti, i është larguar protogonizmit të bujës mediatike. Por ky libër është scripta manent.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages236
ISBN978992839190109
Viti i botimit2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë