Liber dore per mesdheun View larger

Liber dore per mesdheun

Predrag Matvejeviç DK0037

New product

Përshkrim i shkurtër Një libër në të cilin, duke u anashkaluar historia dhe gjeografi a, por edhe tregimi romanesk si dhe anketimi etnologjik, autori rreket të kuptojë se çështë bota mesdhetare, çjanë popujt dhe kulturat që mbart ajo. Ky univers përshkruhet në të gjitha përmasat e tij, duke përcjellë si klimën, truallin, bimët e vreshtat e ullinjtë por edhe njerëzit që e banojnë, shoqëruar me copëra historie, pak atmosferë taverne, një fi je gjuhësore apo edhe një takim me njerëz mbresëlënës.

More details

899 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN97899927 780 7 5
Viti i botimit2013

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Duke i anashkaluar historisë dhe gjeografisë, por dhe tregimit romanes si dhe anketimit etnologjik, Predrag Matvejevic rreket te kuptojë se ç`është bota mesdhetare, ç`janë popujt dhe kulturat që mbart ajo. Ai e përshkruan këtë univers në të gjitha përmasat e tij duke përcjellë si klimën, truallin, bimët, ­ vreshtat e ullinjtë, por edhe njerëzit që e banojnë, shoqëruar me copëra historie, pak atmosferë taverne, një fije gjuhësore, një kujtim udhëtimi, një emocion arkeologjik apo një takim me njerëz mbresëlënës. Mesdheu, përmes miteve si dhe përmes vuajtjeve, me pejsazhe madhështore dhe me ashpërsinë e trojeve, me njerëzit e dhunshëm, të rreptë por bujarë, përshfaqet në këtë libër me një fytyrë te re ­ me fytyrën e përjetësisë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages299
ISBN97899927 780 7 5
Viti i botimit2013
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiArben Leskaj