Kishë dhe kulturë View larger
Pjesë nga libri

Kishe dhe kulture

Dhimitër Beduli DK0031

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë vëllim, të botuar mbas vdekjes së dijetarit, përmblidhen disa nga punimet e tij të fushave të kulturës kishtare, posaçërisht të traditës bizantine dhe mbasbizantine në Shqipëri. Të shkruara në periudha të ndryshme të jetës së autorit, këto punime janë përzgjedhur nga botimet e tij të hershme ose të pjesshme, nga dorëshkrimet e lëna pa botuar.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 99943 641 4 6
Viti i botimit2013

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë vëllim, të botuar mbas vdekjes së dijetarit, përmblidhen disa nga punimet e tij të fushave të kulturës kishtare, posaçërisht të traditës bizantine dhe mbasbizantine në Shqipëri. Të shkruara në periudha të ndryshme të jetës së autorit, këto punime janë përzgjedhur nga botimet e tij të hershme ose të pjesshme, nga dorëshkrimet e lëna pa botuar, nga bashkëpunimet me Institutin e Studimeve Shqiptare, mandej me Institutin e Shkencave, më mbas me Institutin e Historisë dhe të Gjuhësisë, me Fakultetin e Historisë e të Filologjisë etj. Ato përfaqësojnë, sikurse shpresojnë përgatitës dhe botues, pjesën më substanciale të kërkimeve shkencore të Dhimitër Bedulit dhe, njëherësh, atë më pak të njohur të bashkëndihmës së tij në kulturën tonë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages240
ISBN978 99943 641 4 6
Viti i botimit2013
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç