Revolucioni grek 1821 dhe krijimi i Europes Moderne View larger

Revolucioni grek 1821 dhe krijimi i Europes Moderne

Mark Mazower A-008873

New product

Përshkrim i shkurtër

Një histori se si shtetarët u pajtuan me një forcë edhe më të fuqishme se ata vetë - forcën e nacionalizmit - ky është mbi të gjitha një libër për mënyrën sesi njerëzit vendosën ta shihnin botën e tyre ndryshe dhe, me një kosto shpesh të tmerrshme për veten dhe familjet e tyre.

More details

1110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928341471
Viti i botimit2022

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në vitet e rraskapitura, represive që pasuan humbjen e Napoleonit në 1815, kishte një shkak që erdhi të nxiste individë të panumërt në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara: liria për Greqinë.

Libri i ri i mrekullueshëm i Mark Mazower rikrijon një nga ngjarjet më bindëse, të pamundura dhe më domethënëse në historinë e Evropës moderne. Përballë vështirësive pothuajse të pamundura, njerëzit e fshatrave, luginave dhe ishujve të Greqisë u ngritën kundër Sulltan Mahmud II dhe morën përsipër fuqinë e forcave të armatosura perandorake osmane, kalorësit e saj turq, këmbësorët shqiptarë dhe egjiptianët e frikshëm. Pavarësisht nga fatkeqësitë më të tmerrshme, ata qëndruan derisa ndërhyrja ushtarake nga Rusia, Franca dhe Britania siguruan përfundimisht Mbretërinë e Greqisë.

Mazower bashkon shkëlqyeshëm fillesat e ndryshme të historisë. Ai na merr në mendjet e komplotistëve revolucionarë dhe tmerret e qyteteve të rrethuara, historitë e priftërinjve shëtitës, marinarëve dhe skllevërve, heronjve të paqartë dhe grave dhe fëmijëve të pambrojtur që luftojnë për të qëndruar gjallë mes një konflikti brutaliteti të jashtëzakonshëm.

Duke u shtrirë në të gjithë Mesdheun Lindor dhe shumë më gjerë, ai eksploron vendin qendror të luftës në krijimin e romantizmit dhe një lloj të ri të politikës që kishte vullnetarë që dynden nga e gjithë Evropa për të vdekur në mbështetje të grekëve.

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages536
ISBN9789928341471
RedaktoriMariglena Kurtaj
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoryBallkani
I ri1