Matrikulli i Shkolles se Arberve View larger

Matrikulli i Shkolles se Arberve

Lucia Nadin A-008854

New product

Përshkrim i shkurtër

"Matrikulli i Shkollës së Arbërve", paraqitur nga albanistja Lucia Nadin, shfaqet si një dokument i rrallë i historisë së shqiptarëve, i cili botohet për herë te parë. Botimi është pjesë e kolanës "Rradhonjtë e Shejzave" dhe vjen në tri gjuhë: shqip, italisht dhe anglisht.

More details

11110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928368058
Viti i botimit2022

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në labirintin shpesh kaotik të të dhënave, nga periudha më e trazuar në Arbëri, që fillon pikërisht në shek. XV, "Matrikulli" dëshmon thekshëm një aspekt fare pak të studiuar, që ka të bëjë me aventurën qindravjeçare të integrimit dhe ruajtjes së identitetit, fillimisht të arbërve të ikur e më vonë të pasardhësve të tyre, nga vitit 1448, kur Shkolla (apo "shoqata") u regjistrua zyrtarisht e deri në shekullin XVIII, kur ajo reshti së qeni.

Teksti rrëfen për shkëmbime materiale të kulturës në dy anët e Adriatikut, për ngjashmëri dhe veçori zakonesh, të migracioneve dhe integrimit mes popullatave. Flet mes tjerash edhe për hapjen e botës arbërore kundrejt femrës, apo dëshmon për një vëmendje të posaçme kushtuar muzikës, për ndjeshmëri ndaj artit; pasqyron shijet dhe atmosferën e vendit të zanafillës.

Me pak fjalë nuk është vetëm një dokument për t'u studiuar por dhe një «rrëfim» i një Arbërie «në udhëtim» dhe i lëvizjeve që ndërmjet Mesjetës dhe Kohës Moderne çuan arbërit edhe në metropolin venedikas, për të shkruar faqe të veçanta në dialogun ndërkulturor mesdhetar.

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages338
ISBN9789928368058
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip/italisht/anglisht
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArben Ndreca, David Hosaflook
I ri1