Mesim hyres View larger

Mesim hyres

Dhanil Voskopojari A-008410

New product

Përshkrim i shkurtër

Lexuesi njihet në këtë monografi me Mjeshtër Dhanilin, mësuesin voskopojar arumun të fillimshekullit të XIX dhe produktin e tij letrar-didaktik në katër gjuhë të ndryshme ballkanike, që gjëllijnë ende sot e gjithë ditën të përçudnuar në limbin etnonacionalist ballkanik, falë interpretimit aspak fatlum të ndonjë kumti që shoqëron pjesën e tij hyrëse.

More details

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928368034
Viti i botimit2022

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përditësimi me qerthullin problematik që rrok veprën dhe personalitetin e autorit të saj kundrohet prej studiuesit të këtij botimi edhe si detyrim moral-profesional ndaj lexuesit sqimatar shqiptar dhe arumun në kohën tonë, ndërkohë që qëllimi kryesor jet dhe mbetet botimi kritik i tekstit shqip në botimin e tij të parë në vitin 1802, i cili nuk është bërë ende si i tillë pronë e rretheve shkencore-intelektuale në hapësirën kulturore shqipfolëse.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages200
ISBN9789928368034
Shtëpia botueseEisagogiki didaskslia
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBardhyl Demiraj
I ri1