Kadare i denoncuar View larger

Kadare i denoncuar

Dashnor Kaloçi UE0026

New product

Përshkrim i shkurtër

Dokumente të panjohura arkivore të Sigurimit të Shtetit dhe Komitetit Qendror të PPSH-se, të klasifikuara "Tepër Sekret", me procesverbale të mbledhjeve të Lidhjes së Shkrimtarëve, analiza, kritika, dëshmi, raporte, relacione, akuza e denoncime ndaj shkrimtarit Ismail Kadare: Janë 31 dokumente të rralla që dalin në dritë për herë të parë, falë përkushtimit të autorit, dhe i përkasin një periudhe 1960-1980. Libri sjell anën e pazbardhur mirë mes artit dhe sistemit komunist, Sigurimit dhe Kadarese, ku preken dhe publikohen shumë dëshmi e krime edhe të protagonistëve të jetës kulturore e publike të ditëve tona.

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928190628
Viti i botimit2015

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

pages304
ISBN9789928190628
Shtëpia botueseUET Press & MAPO Editions
Viti i botimit2015
Vendodhja e botimitTirane
Numri i botimeveParë