Fjalori i shqipes së sotme View larger

Fjalori i shqipes se sotme

Grup autorësh TO0229

New product

Përshkrim i shkurtër

Fjalori i shqipes së sotme është fjalori më i madh shqip-shqip i botuar deri më sot. Ky fjalor është hartuar duke u mbështetur te "Fjalori..." i 1980-ës, ripunuar dhe përditësuar. Përmban rreth 35 000 fjalë, 7 000 njësi frazeologjike dhe mbi 100 000 kuptime, pra, leksiku aktiv i shqipes së sotme dhe një pjesë e rëndësishme e leksikut pasiv.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN978999271607X

6 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Fjalët në fjalor janë të vendosura sipas rendit alfabetik, dhe sipas rendit të pjesëve të ligjëratës (emri, mbiemri, folja, ndajfolja...). Në të gjithë Fjalorin janë zbatuar rregullat e drejtshkrimit të miratuar në Kongresin e Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe (1972).

Fjalori është i pajisur me shpjegime për mënyrën e përdorimit, shkurtimet që janë përdorur, treguesin alfabetik dhe një pasqyrë gramatikore.

Ky fjalor është bashkëpunim i Akademisë së Shkencave, Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë dhe Shtëpisë Botuese Toena. Ai është tepër i nevojshëm për bibliotekat e familjeve tona.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages1600
ISBN978999271607X
Shtëpia botueseToena
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri