Mosbindja civile View larger

Mosbindja civile

Henry D. Thoreau ZEN060

New product

Përshkrim i shkurtër

Mosbindja civile është një ese e shkruar nga amerikani Henry David Thoreau, e publikuar për herë të parë në vitin 1849. Në këtë ese , Thoreau argumenton se individët nuk duhet të lejojnë qeverinë të sundojnë apo atrofizojnë ndërgjegjen e tyre dhe ajo që ata kanë për detyrë është mospranimi në heshtje i këtyre veprimeve që e bëjnë qeverinë t’i kthejë ata në faktorë të padrejtësisë.

More details

98 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928113801

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pjesë e tekstit të librit:

“Nëse dikush do të më thoshte mua se kjo është një qeveri e keqe sepse taksonte disa mallra të jashtme që vijnë në portet e saj, ka fort të ngjarë që unë nuk do t’ua mbaja për të madhe këtë, sepse unë vetë bëj edhe pa këto. Të gjitha makineritë kanë fërkimet e veta; dhe ka të ngjarë që kjo bën mjaft mirë si kundërpeshë ndaj së ligës. Për çdo rast, është një ligësi e madhe që i trazon këto punë. Por kur fërkimi vjen edhe ha vetë makinën dhe shtypja e vjedhja janë të organizuara, unë them, që ne të mos e mbajmë më tej një makinë të tillë. Me fjalë të tjera, kur një e gjashta e popullisë së një kombi që e ka marrë mbi vete të jetë streha e lirisë, janë skllevër, edhe i gjithë vendi është i përmbysur dhe pushtuar padrejtësisht nga një ushtri e huaj, përballur me ligjin ushtarak, mendoj se nuk është fort herët për njerëzit e ndershëm të rebelohen dhe revolucionarizohen. Ajo që e bën këtë detyrë më urgjente është fakti se atdheu kaq i përmbysur nuk është yni, por jona është ushtria pushtuese”. Çdo ngjashmëri me ngjarjet aktuale, personat e gjallë apo të vdekur nuk është një rastësi.

Data sheet

pages56
ISBN9789928113801
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiSonila Danaj