Shteti View larger

Shteti

Platoni ISO0003

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është libri i parë në fushën e kuptimit dhe mënyrës së ndërtimit të shtetit. Është teksti që nisin të gjitha teoritë politike për shtetin dhe organizimin e tij. Kryevepra e Platonit vjen në shqip përmes përkthimit për herë të parë nga origjinali, nga greqishtja, duke dhënë garanci te lexuesi për cilësinë dhe konceptet

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Irisoft Education
ISBN9789928438669

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

“Shteti” i Platonit është përkthyer në dhjetëra nga dhjetëra autorë të ndryshëm dhe bën pjesë në Pantheonin e literaturës botërore. Përkthimi i kësaj vepre nga gjuha në të cilën u shkrua, përbën një angazhim në limitin e mundësive, si në aspektin e vështirësive, ashtu dhe të përgjegjësisë.

“Shteti” është një vepër filozofike, por është nga ato vepra që mund të lexohen nga të gjithë ata që kërkojnë të gjejnë përgjigje për shumë nga përse–të e kësaj bote.

Te “Shteti” flitet për “mbretër filozofë”, që janë përpjekur t’i shërbejnë kombit të tyre me urtësí, maturí e burrërí dhe që, në formë jo të përkryer, kanë ekzistuar, ekzistojnë dhe do të ekzistojnë gjithmonë.

Data sheet

pages398
ISBN9789928438669
RedaktoriOrtensa Marini
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNiko S. Jorgji