Mbi televizionin View larger

Mbi televizionin

Pierre Bourdieu BPS0004

New product

Përshkrim i shkurtër Unë mendoj në fakt se televizioni, përmes mekanizmave të ndryshme që kam munduar t'i shpjegoj me shpejtësi, paraqet një rrezik shumë të madh për sferat e prodhimit kulturor, artin, letërsinë, shkencën, filozofinë, drejtësinë.

More details

8 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët132
ISBN9789928185174
Viti i botimit2015

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kam zgjedhur t'i paraqes në televizion këto dy leksione, duke u përpjekur të arrij përtej kufijve të publikut të zakonshëm. Unë besoj edhe se përkundër asaj që mendojnë e që thonë qoftë dhe gazetarët më të ndërgjegjshëm për përgjegjësinë e tyre, televizioni mbetet një kërcënim aspak më i vogël edhe për jetën politike dhe për demokracinë. Këtë mund t'ua dëshmoja lehtë duke analizuar trajtimet që televizioni i ndjekur nga një pjesë e shtypit, të shtyrë nga dëshira për të kapur audiencën më të lartë, i bëjnë për shembull nxitësve dhe propozuesve të akteve ksenofobe dhe raciste, ose duke treguar lëshimet që bëhen përditë ndaj një perspektive ngushtësisht nacionale, për të mos thënë nacionaliste, të politikës. Dhe për ata që vënë në dyshim këto që them duke menduar se janë karakteristika thjesht franceze, do të sillja në kujtesë, mes mijëra patologjive të televizionit amerikan, trajtimin mediatik të procesit të O. J. Simpson, apo në një rast më të vonshëm, ndërtimin e një rasti të thjeshtë vrasjeje si një "krim seksual", gjë që solli një zinxhir pasojash juridike të pakontrollueshme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët132
ISBN9789928185174
Viti i botimit2015
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDilfirus Vrioni