Teoria e objekteve View larger
Pjesë nga libri

Teoria e objekteve

Alexius Meinong A-007603

New product

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Artini
ISBN9789951803908

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shkrimi programor i Meinong-ut "Mbi Teorinë e Objekteve" zë një pozitë të shquar si nga aspekti i historisë së filozofisë ashtu edhe nga aspekti sistematik i filozofisë. Fillimisht ky shkrim i shërbeu Meinong-ut si hyrje në veprën me grup autorësh që ai e redaktoi, Hulumtimet mbi teorinë e Objekteve dhe psikologjinë (1904a) [gjerm.: Untersuchungen zur Gegenstandstheorie und Psychologie] me rastin e ekzistencës dhjetë-vjeçare të Laboratorit Psikologjik të Universitetit të Gracit, sepse në vitin 1894 ai e pati themeluar laboratorin e parë eksperimental psikologjik të monarkisë Austriake.

Meinong-u ishte më pak i shqetësuar për ta dhënë një hyrje në dhjetë kontributet tjera të shkruara nga studentët e tij, sesa me paraqitjen për herë të parë të qartë të pikëpamjes së tij për një lloj të veçantë të ontologjisë, përkatësisht "teorinë e Objekteve", të cilën ai e pagëzoi në këtë mënyrë. Kjo është një teori ontologjike apriorike që sistematikisht prezanton dhe shqyrton jo vetëm Objektet ekzistuese, por edhe ato jo-ekzistuese, madje edhe Objektet paradoksale, si raste kufitare.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages108
ISBN9789951803908
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1