Reduced price! Kodi i sjelljeve të pëlqyeshme sot View larger

Kodi i sjelljeve te pelqyeshme sot

Aurelia Marinesku BOM0066

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër vlen për këdo që ka etiketë në komunikimet njerëzore dhe do që të jetë i suksesshëm dhe i pëlqyeshëm në marrëdhënie me të tjerët

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
Viti i botimit2017

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

Në një nga ndërtesat e Oksfordit është gdhendur thënia: Manners made man – Sjellja bën njeriun. Prandaj në botë librat që na mësojnë normat e sjelljes së qytetëruar vlerësohen shumë. I tillë është edhe ky botim, në të cilin trajtohen normat e sjelljeve të pëlqyeshme dhe mënyrat si duhet vepruar në situata nga më të ndryshmet të jetës së përditshme, si p.sh.:

Kur takohemi me dikë, kush duhet të zgjatë dorën i pari?

Si duhet ta organizojë gostinë i zoti i shtëpisë, që ajo të jetë e suksesshme dhe të ftuarit të ndihen sa më mirë?

Si shtrohet një tryezë, si duhet të vendosen lugët, pirunët, thikat, pjatat, gotat e madhësive të ndryshme dhe si përdoren ato?

Si të vishemi në raste të ndryshme?

Cilat janë gjestet e papëlqyeshme?

Rregullat e përgjithshme, kur marrim ose na marrin në telefon.

Kujt duhet t’ua besojnë sekretet e tyre të rinjtë?

Rregullat e prezantimit. S’i mund t’i prezantohen njëri-tjetrit një djalë e një vajzë?

Kush paguan në lokal, djali apo vajza?

Si duhet të reagojnë prindërit për miqësitë dhe dashuritë e para të fëmijëve të tyre?

Si duhet të shkruhet një CV, letër, kartolinë ose E-mail?

Si mund të mënjanohet konflikti ndërmjet brezave në një familje?

Kur një fëmijë do të jetë i suksesshëm në jetë?

Sjellja e pëlqyeshme në teatër, restorant, hotel, rrugë, dyqan, udhëtim, në përpjekje për të gjetur një vend pune, borxhet, bakshishi, dhënia e pranimi i dhuratave, këto dhe aspekte të tjera të jetës gjejnë përgjigjen e tyre në librin “Kodi i sjelljeve të pëlqyeshme sot”.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages300
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiDionis Bubani