Ti doje te shkruaje nje fuge : pasuar nga e/h View larger

Ti doje te shkruaje nje fuge : pasuar nga e/h

Idlir Azizi ZEN0021

New product

Përshkrim i shkurtër

Një profesor filozofie në universitetet private të Tiranës kërkon me ngulm një bombë. Por për çfarë e përse? Ky tekst shoqërohet nga një bisedë imagjinare mes Enver Hoxhës dhe mjekut të tij në fund të jetës. Si në dy romanet më parë, autori e ka si skenë Tiranën e këtyre dhjetë viteve të fundit të post tranzicionit.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789995678777
Viti i botimit2009

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ti doje të shkruaje një fugë mbyllet me një bisedë imagjinare ndërmjet ish diktatorit Enver Hoxha dhe mjekut të tij. Ja çfarë i beson Hoxha atij në ditën e fundit të jetës: "Unë kam krijuar një popullsi me shtetin brenda trupit, me shtetin në trup, një popullsi të bindur, llafazane, inatçore, aspak kritike me bindje në format e veta e që do të jenë përherë të kopjuara nga të tjerët si shpagim dhe dëmshpërblim i ekstravagancës së krijuar nga unë për vite". Autori lë të kuptohet se gjithë sa trajtohet në libër i ka rrënjët në atë pushtet ku individi ishte thjesht një mekanizëm, ide që ai e shtjellon në intervistën e mëposhtme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages133
ISBN9789995678777
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë