Per hir te emrit

Jhumpa Lahiri BOM0047

New product

Përshkrim i shkurtër

Në qendër të romanit është familja indiane Ganguli. Fatin e mëtejshëm të kësaj familje, e cila emigron në SHBA, e vendos burri, profesor në një nga Universitetet më në zë të Bostonit.

E ngarkuar emocionalisht dhe thellësisht e mprehtë, proza e Jhumpa Lahirit na ofron pamje të përsosura të jetëve dhe karaktereve të personazheve të saj.

More details

92 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341337

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vendosja në mjedisin të ri, lindja e dy fëmijëve, kontraditat midis brezave, malli për vendin që kanë lënë, sukseset që arrijnë në vendin ku kanë ardhur, vendosja e një emri që i lidh me të kaluarën, por që krijon "konflikt" me të tashmen. Mbi këto ide autorja Jhumpa Lahiri, fituese e çmimit Pulitzer, na ka dhënë librin e saj të suksesshëm "Për hir të emrit", i përkthyer në shumë gjuhë të botës.

Thanë për librin:

"Një roman i bukur nga një shkrimtare e madhe."

Washington Post

"Një lulëzim i plotë i talentit të saj."

New York Times

"E ngarkuar emocionalisht dhe thellësisht e mprehtë, proza e Jhumpa Lahirit na ofron pamje të përsosura të jetëve dhe karaktereve të personazheve të saj."

Philadelphis Inquirer


"Jhumpa Lahiri është një shkrimtare instinktive... dhurata që na ka bërë me këtë libër, e bën edhe më simpatike."

The Motion

"E shkruar me elegancë, edhe gjatë rileximit nuk mund t'i shtosh a t'i heqësh asgjë këtij romani shumë tërheqës."

New York Times Book Review

"Jhumpa Lahiri është një romanciere e pakrahasueshme, e rangut të parë."

San Diego Union – Tribune

"Një zë i fuqishëm dhe origjinal."

Star Tribune

Data sheet

pages304
ISBN9789994341337
Shtëpia botueseOmsca - 1
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiLedia Agolli