Shtepia e tete View larger

Shtepia e tete

Bernardo Atxaga DK0059

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani "Shtëpia e tetë" është një nga veprat e tij më të shquara. Stili i tij mund të cilësohet me këto dy fjalë: thjeshtësi dhe përsosmëri. Ky roman ngërthen një arkitekturë komplekse ngjarjesh, motivesh e dramash njerëzore.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 25 1
Viti i botimit2014

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani "Shtëpia e tetë" është një nga veprat e tij më të shquara. Stili i tij mund të cilësohet me këto dy fjalë: thjeshtësi dhe përsosmëri. Ky roman ngërthen një arkitekturë komplekse ngjarjesh, motivesh e dramash njerëzore. Thjeshtësi në të rrëfyer dhe përsosmëri në raport me botën që krijon dhe përshkruan - asgjë nuk është e tepërt dhe asgjë nuk mungon, teksa çdo fjali, çdo shprehje, çdo fjalë është në vendin e vet, e kalibruar nga një dorë mjeshtërore. Ky roman qëndron me dinjitet përbri kryeveprave të tyre përkatëse - subjekti shpaloset përmes një ndërthurjeje kontrastesh: jo vetëm ndërmjet pasurisë dhe mjerimit të skajshëm, po edhe ndërmjet qytetërimit dhe barbarisë, ndërmjet hyjnores dhe mizores, ndërmjet simboleve fetare të dukshme apo të fshehura ironikisht në detaje gjithfarësh dhe pangopësisë për t'u pasuruar, ndërmjet dashurisë së qashtër dhe thirrjeve të epshit, ndërmjet ngulmimit për të jetuar dhe impulseve shkatërruese e vetëshkatërruese... Një botë e largët dhe e afërt, kompakte dhe e larmishme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages233
ISBN978 9928 136 25 1
Viti i botimit2014
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiBashkim Shehu