Helena View larger

Helena

Sherif Delvina MAS0024

New product

Përshkrim i shkurtër Tragjedia me tre akte Helena është një vepër letrare që falë njohjes së historisë dhe vërtetësisë së paraqitjes arrin të realizohet artistikisht.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928243638

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tragjedia me tre akte Helena është një vepër letrare që falë njohjes së historisë dhe vërtetësisë së paraqitjes arrin të realizohet artistikisht. Tragjedia i zhvillon ngjarjet ne Durrës dhe në Napoli në shekullin e XIVtë. Pabesia e mbretit të Napolit, përbën bazën tragjike të librit teksa, i biri i kont Tanush Topisë, ra në dashuri, rrëmbeu dhe u martua me të bijën e mbretit të Napolit, Helenën, edhe pse mbreti ishte kundër kësaj martese. Pas ca kohe mbreti i ftoi të dy bashkëshortët në Napoli ku i vrau pabesisht. Personazhet historikë kanë shërbyer si lëndë, me të cilën është formësuar tragjedia artistikisht. Historiani i shquar ka realizuar një tragjedi të mirëfilltë letrare. Kjo vepër është njëra nga dy tragjeditë e shkruara nga historiani Sherif Delvina, së bashku me tragjedinë në katër akte Genti. Autori njihet kryesisht në shtypin e shkruar, për librat dhe artikujt historikë mbi çështjen e Epirit.

Data sheet

pages80
ISBN9789928243638
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë