Kujtimet e Kazanoves 3 View larger

Kujtimet e Kazanoves 3

Jacque Casanova de Seingalt HS0023

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri i tij "Kujtimet e Kazanovës" është një autobiografi e padyshimtë e tij, vepër e cila është parë si një nga burimet e vërteta të normave zakonore dhe jetës shoqërore europiano perëndimore përgjatë shekullit të XVIII.

More details

1000 Items

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Të lexosh Kazanovën, do të thotë të njohësh më mirë Evropën, Rusinë dhe Perandorinë Osmane të shekullit të 18. Kujtimet shtrihen nga viti 1825 e mbarojnë pas Revolucionit Borgjez francez. Janë shkruar kur Kazanova ishte mbi 70 vjec. Autori që gabimisht njihet vetëm si simboli mashkullor më i suksesshëm me femrat, por ai është po aq i madh si udhëtar, si lojtar në tregjet e letrave me vlerë, si okultist (frimason, alkimist, kabalist, numerolog, kimist), mjek, ushtarak, prift, spiun, shpikësi i lojrave shtetërore të fatit, shpikësi i prezervativit dhe i balonave me ngrohje, etj. Ka qenë mik i niveleve të larta të gjithë shoqerisë evropiane, aventurier që qante me gjithë shpirt para një gruaje të bukur por që se kishte problem të grushtonte 4-5 burra të fuqishem apo të bënte duel sa herë që ja vlente e të fitonte me njerëz profesionistë në fushën ushtarake, që se kishte aspak problem të diskutonte mjeshtërisht për letërsinë me njerëz profesionistë si Volteri apo Rusoja, madje të ishte me ta superior në dije dhe llogjike, etj.