Fillimet View larger

Fillimet

Preç Zogaj UE0016

New product

Përshkrim i shkurtër

Historia e Shqipërisë në periudhën e ndryshimeve, në vitet 1990-92 nuk është e panjohur, por filtri që përdor autori, edhe si dëshmitar e protagonist, e bën këtë libër ndër më të mirët në zhanrin e tij non-fiction.Ai trajton ngjarje si demonstrata e 14 janarit 1990 në Shkodër, demonstrata në Kavajë, eksodi i ambasadave më 2 korrik të vitit 1990, takimi i presidentit të asaj kohe, Ramiz Alia, me intelektualët e vendit dhe me studentët fill pas shpërthimit të lëvizjes studentore në Qytetin Studenti më 8 dhjetor, dhe shpallja e pluralizmit po aty në sheshin e Qytetit Studenti. Krijimi i Partisë Semokratike deri te zgjedhjet e para pluraliste më 22 mars 1992, dorëheqja e Ramiz Alisë dhe zgjedhja e Sali Berishës si President i Shqipërisë.

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928190185

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

pages468
ISBN9789928190185
Shtëpia botueseUET Press & MAPO Editions
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane