Reduced price! Ishulli View larger

Ishulli

Aldous Huxley A-003587

New product

Përshkrim i shkurtër

Aldux Huxley vjen me romanin më të mirë të tij, pas librit “Më e mira e botëve”: Tashmë, autori na sjell një realitet utopik, sesi mund të jetë vendi ideal. I tillë është edhe ishulli i tij, i cili mbetet modeli i shoqërisë ideale, që jeton në harmoni absolute.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721660

924 Lekë

-23%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në romanin e tij të fundit, i cili është konsideruar më i rëndësishmi prej tij, Aldous Huxley na dërgon në ishullin e largët të Paqësorit, Pala, ku një shoqëri ideale ka lulëzuar për 120 vjet.

Pashmangshmërisht, ky ishull i lumturisë ndjell zilinë dhe armiqësinë e botës që e rrethon. Një komplot po merr jetë për të futur nën sundim Palan, dhe ngjarjet zënë fill kur një agjent i komplotistëve, një gazetari të quajtur Farnabi, i mbytet anija aty.

Atë që Farnabi nuk e pret është se si koha që do të kalojë me njerëzit e Palas, do të revolucionarizojë të gjitha vlerat e tij dhe – për habinë e tij të madhe – do t’i japë shpresë.

Vlerësime

“Një nga 99 veprat më të mira moderne.”

- Anthony Burgess, New York Times

“Ishulli është i mirëpritur dhe nga shumë anë, një shtim i papërsëritshëm i shoqërisë së librave të zgjedhur – nga Platoni deri sot – të cilët kanë paraqitur, në kushtet e përfytyrimit, një pamje koherente të asaj çfarë shoqëria nuk është por mund të jetë.”

- New York Times Book Review

“Një prej romaneve vërtet të mëdhenj filozofikë."

- The Times (Londër)

“Ishulli mbetet me rëndësi dhe jashtëzakonisht i këndshëm."

- Washington Post Book World

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages389
ISBN9789951721660
Shtëpia botueseIsland
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRudi Erebara
I ri1