Al Qaeda tri dekada terror View larger

Al Qaeda tri dekada terror

Dritan Demiraj A-005098

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër, i pari i një serie me 12 volume, lexuesi do të njihet me fazat e zhvillimit të Al Qaedas (AQ) përgjatë pesë gjeneratave të saj.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307200
Viti i botimit2020

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Historikun e krijimit, ideologjinë dhe filozofinë e saj, NeoSalafizmin, Ideologjinë Takfiriste, Khawarijtë ose ekstremistët e parë Takfiristë, Karamitahët, Mahdistët e Sudanit, Utejbistët, etj.

Më pas rrënjët e ideve Islamike nëpër botë dhe historinë e lëvizjes së Vëllazërisë Myslimane dhe të Ëahabizmit, karakteristikat e kultizmit të saj dhe metodologjinë e radikalizimit të AQ.

Në këtë botim flitet gjerësisht për lidershipin e AQ si dhe bëhet një analizë e shkurtër e strategjisë së saj ndër vite. Analizohen qëllimet strategjike dhe karakteristikat bazë të misionit të AQ, strategjia politike, objektivat politike, aplikimi i strategjisë asimetrike dhe karakteristikat e sulmuesve Salafistë, strategjia ushtarake etj.

Gjithashtu, në këtë botim flitet për strategjinë ushtarake, politike dhe mediatike, internetin ose xhihadin virtual, si dhe disa media të tjera që përkrahin këtë lëvizje.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages632
ISBN9789928307200
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoryBota
I ri1