Weak states & security : rethinking the Balkan post cold war security agenda View larger

Weak states & security : rethinking the Balkan post cold war security agenda

Albert Rakipi BTI0087

New product

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789994374229
Viti i botimit2008

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pas periudhës "paqësore" të Luftës së Ftohtë dhe 1990-s të përgjakshme, rajoni i Ballkanit sot paraqet një përzierje të shteteve të dobëta dhe protektorateve ndërkombëtare, të pozicionuara larg, në mënyrë të barabartë, nga dështimi dhe suksesi. Studimi është përqendruar në kërcënimet e brendshme të sigurisë, të përqëndruar në Ballkan, dhe në veçanti analizon gamën e problemeve të sigurisë të Shqipërisë dhe Maqedonisë. Për këtë arsye përfaqëson një debat të vërtetë mbi dilemën e sigurisë në nivel kombëtar në mjedisin e post luftës së Ftohtë, bazuar në argumentin se me dështimin e sistemit bipolar ndërkombëtar, çështjet e sigurisë së brendshme janë më të rëndësishme krahasuar me kërcënimet e jashtme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789994374229
Viti i botimit2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaAnglisht
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç