Politika ndermjet kombeve, Lufta per pushtet dhe paqe View larger

Politika ndermjet kombeve, Lufta per pushtet dhe paqe

Hans J.Morgenthau BTI0061

New product

Përshkrim i shkurtër Për mbi katër dekada, teksti klasik i Hans Morgenthau vendos realizmin si mënyra themelore e të menduarit në lidhje me marrëdhëniet ndërkombëtare. Edhe pse ka patur kritikët e tij, fakti se libri vazhdon të jetë teksti që ka jetuar më gjatë si material për kurset e marrëdhënieve ndërkombëtare dëshmon për vlerën e tij të qëndrueshme.

More details

898 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789994374298
Viti i botimit2008

1 450 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Hans J. Morgenthau lindi në Gjermani në vitin 1904. I diplomuar në Universitetet e Berlinit, Frankfurtit dhe Mynihut, ai dha mësim dhe ushtroi jurisprudencë në Frankfurt, ku ishte Kryetar i Gjykatës së Punës. Në veprën e tij klasike "Politika ndërmjet kombeve", politologu Hans J. Morgenthau shkruan se fuqitë e mëdha "humbasin lirinë për të vepruar kur njësojne interesat e tyre kombëtare me ato të aleatëve të vegjël". Megjithë zhurmën e madhe që ngre në kupë të qiellit, në fund të fundit Izraeli nuk është çka tjetër veçse një vend i vogëlth e me popullatë më të vogël se ajo e New York-ut. "Duke hedhur festen mbi sy për shkak të mbështetjes që gëzon nga miku i fuqishëm, aleatit te dobët mund t'i mbushet rradakja se ka të drejtë të synojë e të përdorë mjetet politike që i shkojnë përshtat", bën me dije Morgenthau. "Kombet e fuqishme detyrohen kësisoj të mos i shkojnë pas interesave të tyre, e për më tepër, bëhet e pamundur të biesh në ujdi për çështje që nuk janë jetike për kombin tënd, por janë të tilla vetëm për aleatin". Netanjahu kërkon ethshëm të bëhet e ditur se përparësitë e tij janë edhe përparësi amerikane në mjaft çështje. Kështu, ai dhe mbështetësit e tij arsyetojnë se nëse do të jenë të shtrënguar të bëjnë lëshime që do të shpinin drejt një shteti fqinj vërtetë të pavarur (Palestina), Izraeli mund te ndihej aq i pasigurt, sa do t'i duhej te sulmonte Iranin - pa marrë parasysh edhe përfshirjen në këtë pështjellim edhe te amerikanëve, me burra e me gra...

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789994374298
RedaktoriAlbert Rakipi
Viti i botimit2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiTonin Beçi