Akademike te rinj, ide te reja

E. Canaj/ E. Gjebrea/ G. Beqiri/ G. Elezi/ K. Këlliçi UE0101

New product

Përshkrim i shkurtër

UET po bëhet një organizëm i madh akademik, ku punojnë më shumë së 70 pedagogë të brendshëm dhe ku në rekrutim një kusht bazë kanë qenë studimet jashtë në perëndim. Të tillë janë dhe 5 nga këta akademikët e rinj, të cilët pas bisedave në mjedise të ndryshme: në konferenca, tryeza, auditorë e panë të udhës të"organizohen" pak më shumë duke krijuar një"Rreth akademikësh të rinj"të cilët diskutojnë, debatojnë organizojnë evente akademike dhe intelektuale për tema që i interesojnë atyre dhe mjedisit publik. Kanë vendosur të botojnë një libër së bashku si fillim me titullin "AKADEMIKËTË RINJ, IDE TË REJA; në të cilin kanë botuar pjesë apo versione të punimeve të tyre shkencore të kryera gjatë studimeve apo më pas.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9788888190024
Viti i botimit2009

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo e lehtëson debatin akademik dhe për me tepër lidh njerëzit dhe i bën ata të prezantojnë dhe bëjnë më të dobishme idetë e tyre. Shkurt, kemi të bëjmë me një mjedis të ri akademik, me njerëz dhe ide të reja. "Rrethi Akademikët e Rinj" është një organizim informal, një rrjet të cilët mbidhen herë pas here, debatojnë, kanë ide aktivitete, fo-rume, studime, takime të ndryshme. Është një organizim që e bën më vizibël debatin akademik dhe publik për çështje të ndryshme që shqetësojnë shoqërinë shqiptare dhe që përputhen me intere-sat e tyre akademike intelektuale. Idetë e tyre të reja do ti testojnë në auditore por dhe në media e hapësirën publike. Fillimisht ata janë 5. Ato mund të shtohen me të tjerë brenda Universitetit Europian apo dhe më të tjerë. E rëndësishme është të krijohet një energji e re dhe një mjedis akademik ku punohet, studiohet, flitet e debatohet sipas një mënyre të re. Organizime të tilla, që janë një kalk i atyre të kryeqyteteve perëndimore, si"Rrethi i Vjenës"apo"Rethi i Blambsbery" në Londër u bënë qendra të fuqishme intelektuale që ndikuan shoqëritë e tyre. Pretendimet e këtij grupi janë më modeste, por sidoqoftë ata janë të gjithë në nisje të një rruge akademike dhe intelektuale tejet kurioze dhe pasionante.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages167
ISBN9788888190024
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë