Shetit dy hena View larger

Shetit dy hena

Sharon Creech A-005902

New product

Përshkrim i shkurtër

"Ndonjëherë e kupton me zemër se dashuron dikë, por duhet të largohesh prej tij që këtë ta kuptojë edhe mendja jote."

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928004529
Viti i botimit2020

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Që të ndjekë gjurmët e nënës së saj të larguar, Sali, bashkë me gjyshin e gjyshen, nisin rrugëtimin për në Idajo. Gjatë rrugës, Sali rrëfen historinë e çuditshme dhe emocionuese të shoqes së saj, Fibit. Me shtimin e kilometrave, ndërsa historia e Fibit bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar, fillon të nxjerrë kryet historia e vet Salit. Duke shtjelluar të fshehtën e Fibit, Sali i afrohet gjithnjë e më shumë zbulimit të së vërtetës që fshihet pas udhëtimit të vet, që do të dalë mjaft i hidhur. Çfarë do të gjejë ajo në fund të rrugës?

VLERESIME

"Në këtë histori aventurash të këndshme dhe të trishtueshme njëherësh, lexuesi bie në dashuri me 13 vjeçaren Salamanka, e cila është krenare për gjakun indian dhe rrënjët e vendit të saj. Dy histori ndërthuren së bashku dhe na japin mësimin e vyer për jetën se, çdo histori, ka dy anë."

(Brightly)

"Libri është mbushur plot humor, është një odise me kthesa të papritura dhe përfundime të habitshme."

(1995, Komiteti Përzgjedhës i Çmimit "Newbery")

"Një roman me shtresa shumë të pasura për udhëtimet reale dhe metaforike."

(School Library Journal)

"Ky rrëfim këndon."

– ALA Booklist – FITUES I NEWBERY MEDAL

"Një roman plot ngjyra për udhëtimet – e vërteta e ato të figurshme."

– SLJ

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages252
ISBN9789928004529
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat210x145
I ri1