Sfidat ndaj muslimaneve ne fillim te shekullit te XXI View larger

Sfidat ndaj muslimaneve ne fillim te shekullit te XXI

Nexhat Ibrahimi MAS0073

New product

Përshkrim i shkurtër Libri i autorit të mirënjohur kosovar Nexhat Ibrahimi Sfidat ndaj muslimanëve në fillim të shekullit XXI është një prurje e re e tij që i drejtohet opinionit publik mbi shumë tema themelore me të cilat përballet Islami në shekullin e XXI.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319180

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri i autorit të mirënjohur kosovar Nexhat Ibrahimi Sfidat ndaj muslimanëve në fillim të shekullit XXI është një prurje e re e tij që i drejtohet opinionit publik mbi shumë tema themelore me të cilat përballet Islami në shekullin e XXI. Këto marrin trajtën e sfidave duke i parashtruar si çështje që kërkojnë zgjidhje nëpeëmjet vullnetit individual dhe atij shoqëror. Ky libër është një thirrje për vetëdijësim, si për muslimanët ashtu edhe për jomuslimanët për të kuptuar një realitet shoqëror dhe shpirtëror të sfidave bashkëkohore, në lidhje me Islamin. Disa prej këtyre sfidave janë specifike për muslimanët e Ballkanit, qoftë në nivel indivdual apo shoqëror. Këtë vepër mund ta shohim më mirë, apo në përgjithësi veprimtarinë e Nexhat Ibrahimit, si koncept se si duhet qasur sfidave, dhe riorientimit në kushtet e sotme. Libri trajton, ndër të tjera, shumë çështje që janë pjesë e diskutimit publik e intelektual, si në Perëndim edhe në Lindje. Një vemendje kryesore i jepet raportit që kanë narrativat e instrumentalizuara të Perëndimit, ndaj fesë islame dhe botës islame në përgjithësi; disinformimit dhe shablloneve identitare, që shpeshherë çojnë në keqkuptim. Vepra ndërtohet prej shkrimeve në formën e eseve, apo të analizave e studimeve të shkurtra.

Data sheet

pages234
ISBN9789928319180
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë