Profeti I madh ne vargjet njerezore View larger

Profeti I madh ne vargjet njerezore

Muhamet Ali Kastrati MAS0065

New product

Përshkrim i shkurtër Ky vëllim poetik i Muhamet Kastratit, përmes poezive me tituj të ndryshëm dhe me histori të ndryshme, na paraqet jeten e Muhamedit a.s. duke kapur pjesëza nga jeta e tij.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319098

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky vëllim poetik i Muhamet Kastratit, përmes poezive me tituj të ndryshëm dhe me histori të ndryshme, na paraqet jeten e Muhamedit a.s. duke kapur pjesëza nga jeta e tij. Ato rrëfime të shkurtra poetike, që janë pasazhe të jetës profetike, janë mjete artistike me të cilat ai synon të ndërtojë figurën e madhe të profetit Muhamed. Fragmentet përfshijnë tablo narrative të historisë profetike që nga lindja e Muhamedit a.s. thirrja në islam, shpërngulja në Medine, beteja e Uhudit, lidhjet familjare e deri tek mesazhet për liderët botërorë të kohës, për të arritur deri tek haxhi i lamtumirës dhe vdekja e Profetit. Autori mbetet i përkushtuar në përzgjedhjen e çasteve të historisë profetike që janë po në atë masë mesazhe etike, estetike, edukative dhe frymëzuese për besimtarët dhe pasuesit e jetës së të dërguarit të Zotit. Muhamet Kastrati lindi në Bërdicë të Shkodrës më 27.05.1949. Talenti i tij për krijimtari letrare spikati që në shkollë të mesme. Jetën e kaloi duke ushtruar profesionin e arsimtarit dhe për një farë kohe kreu dhe funksionin e kryetarit të komunës së Bërdicës. Sot është pensionist i nderuar dhe bën një jetë modeste si besimtar i devotshëm. Është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Data sheet

pages204
ISBN9789928319098
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë