Islami - liria per te sherbyer View larger

Islami - liria per te sherbyer

Shejh Muhamed Nazëm Adil ElHakani MAS0035

New product

Përshkrim i shkurtër Ky liber i shejh Nazëm elHakani, vjen si një përmbledhje me biseda, rrëfime të tij dhe aforizma, të cilat përmbajnë nje mesazh përmbledhës, atë të shërbimit ndaj Zotit.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319456

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky liber i shejh Nazëm elHakani, vjen si një përmbledhje me biseda, rrëfime të tij dhe aforizma, të cilat përmbajnë nje mesazh përmbledhës, atë të shërbimit ndaj Zotit. Sipas autorit kjo në vetvete përbën thelbin e lirisë, aq shumë e perfolur dhe e kërkuar në shoqëritë e sotme. Liria dhe shërbimi ndaj Zotit, është në fakt e njëjta gjë, pasi e para nuk mund të arrihet pa u zbërthyer nga vargonjtë e egos, e cila rritet nga shumëfishimi i dëshirave të panumërta të saj, ndërsa e dyta është rruga sesi njeriu mes vetëpërmbajtjes dhe vetëdijësimit mundet ta luftojë atë. I gjithë ligjërimi i shejh Nazimit në këtë libër i bën apel kësaj shoqërie që të shohë brenda vetes në mënyre që ta gjejë mes rrugës së zemrës këtë vetëdijësim. Libri në tërësi është i ndarë në tri pjesë. Në pjesën e parë paraqitet rruga për të qënë në shërbim, mes njohjes së besimit, si dhe adhurimit dhe shërbimit. Në pjesën e dytë sillen këshillat ndaj këtyre shërbëtorëve të kësaj udhe, si njohja e vetvetes, lufta kundër egos, udhëtimi i brendshëm etj. Në pjesën e tretë, në trajtën e aforizmave, vijnë fjalët që duhen mbajtur në zemrat e besimtarëve si një formë dlirësie shpirtërore.

Data sheet

pages94
ISBN9789928319456
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEljas Ahmedi