Vetëm një natë Shiko më të madhe

Vetëm një natë

Uran Butka BOT0206

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Shkrimtari, historiani dhe ish deputeti i parlamentit shqiptar, Uran Butka, publikon një tregim të shkurtër, të cilin e ka shkruar gjatë periudhës komuniste, kohë në të cilën literatura kundër linjës së Partisë konsiderohej akt tradhtie dhe dënohej.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
Fletët188
ISBN9789928001603

600 Lekë

Share

30 produkte të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Këto janë një sërë tregimesh të këtij lloji, që botohen në gazetë për herë të parë. Ky tregim na rrëfen historinë e Syrja Qafëzezit, i cili luftoi tok me nacionalistët kundër gjermanëve gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe për këtë komunistët mbas lufte e vunë në listën e zezë. Syrjai detyrohet të ikë nga fshati i tij për t'i shpëtuar arrestimit dhe u fsheh në pyjet përreth. Fati i tij do të vendosej disa muaj më vonë, në varrimin e të atit. Këtu, komandanti ushtarak i zonës, së bashku me ushtarët shpejtoi ta kapte një thyerje e paprecedentë e traditave të varrimit. Syrjai i premtoi se do të dorëzohej vetë, sapo të mbaronte ceremonia e varrimit. Dhe e mbajti fjalën e dhënë. Historia mbyllet me komandantin që reflekton me vete në stacionin e policisë: "Nëse nuk do të ishte paraqitur ai, prangat do të m'i kishin vënë mua".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët188
ISBN9789928001603
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë