Fati i një jetimeje Shiko më të madhe

Fati i një jetimeje

Aleks Marku BDI0298

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje histori dritheruese..një rrëfim i vërtetë, që filloi në Gjakovë dhe mbaroi në Shqipëri. Në qendër të tij është Vitoria, e cila, përgjatë jetës së saj 103-vjeçare, vuajti aq shumë, sa gjithkush do ta kishte të vështirë ta besonte.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët136

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vitoria lindi në Gjakovë, më 5 maj të vitit 1908. Në moshën 5-vjeçare mbeti jetime, pasi prindërit iu vranë nga serbët. Edhe pse në moshën pesëvjeçare, kujtimet i kishte të shumta dhe nuk iu shuan kurrë. Në vitin 1913 erdhi në Shqipëri me dajën e saj. Që prej atij viti nuk u kthye më në Gjakovë, pavarësisht dëshirës së madhe që kishte. Në Shqipëri vuajtjet nuk i mbaruan deri në ditën e fundit të jetës. Vdiq në Lezhë, më 1 nëntor të vitit 2011. Edhe në ditët e fundit të jetës së saj shprehu dëshirën për të qenë sërish në Bardhaj të Gjakovës (fshati i vendlindjes). Malli ia kish bluar tërë jetën. Nëntëdhjetë e tetë vjet larg vendlindjes nuk janë pak, dhe asnjëherë nuk arrita që të vendosja një tufë me lule mbi varrin e prindërve të mi. Jeta ime është e mbushur me lot dhe gjak,- ishin fjalët që i përsëriste sa herë e takoje. Unë e di se ska jetime pa lot,- thoshte,- por të miat kanë edhe gjak.

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
Fletët136
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë