Doktor Zhivago (SC) Shiko më të madhe

Doktor Zhivago (SC)

Boris Pasternak BUE130

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romanit "Doktor Zhivago" është ndërtuar mbi fatin e disa familjeve. Është një rrëfim epik mbi efektet e revolucionit rus mbi familjet borgjeze.

Më shumë detaje

120 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
Fletët604
ISBN978-99927-54-11-7

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Juri Zhivago, alter-egoja e shkrimtarit Pasternak, është poet, filozof, fizikan, jeta e të cilit është ndërlikuar nga lufta dhe dashuria për Laran, gruaja e një revolucionari. Natyra e tij e butë dhe shpirti artistik e bëjnë të ndjeshëm ndaj brutalitetit të kohës. Poemat që ai shkruan përbejnë disa nga pjesët më të bukura në libër. "Doktor Zhivago" u cilësua si antisovjetik në ish-Bashkimin Sovjetik, ndërkohë që në perëndim u kthye në bestseller dhe në vitin 1958 Pastërnakut iu akordua edhe Çmimi Nobel në Letërsi, të cilin ai u detyrua të mos e pranojë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët604
ISBN978-99927-54-11-7
V. Bot2002
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani