Gra të dashuruara Shiko më të madhe

Gra të dashuruara

D. H. Lawrence DK0085

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

I konsideruar prej shumëkujt romani më i rëndësishëm i D. H. Lawrence dhe një nga romanet më me rëndësi të letërsisë moderne angleze, "Gra të dashuruara", si mjaft prej veprave të autorit, ngjalli shumë diskutime kur u botua, duke u bërë objekt i censurës, para së gjithash për trajtimin me çiltërsi të temës së seksualitetit femëror.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët530
ISBN9789928136237

1 300 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Historia komplekse mes dy grave dhe dy burrave, dy çifteve: Xherald-Gadran dhe Birkin-Ursula, marrëdhëniet mes të cilëve shndërrohen pak nga pak nga miqësia në dashuri, e më së fundi, në pasion.

Dhe dora-dorës që shpaloset historia aq e ndërlikuar e dashurisë së këtyre katër personazheve, mes aq shumë mospajtimesh për domethënien e dashurisë e rolin e seksualitetit, e po ashtu, mëdyshjesh për lidhjen e dashurisë me pushtetin e dominimin, D. H. Laërence na sjell një nga romanet e tij më të bukur, duke hetuar anët më të fshehta të shpirtit njerëzor, përkundrejt sfondit të Anglisë puritane të pjesës së parë të shekullit të XX.

Koment nga Anthony Burgess

Unë mund të shkruaj vetëm për ato gjëra që i ndjej fort dhe tani ajo që ndjej më fort lidhet me marrëdhëniet burrë – grua. Një ndër dhjetë romanet modernë që kontribuoi më shumë për të ndryshuar mënyrën tonë të të menduarit, duke na bërë të kuptojmë se ç'jemi.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët530
ISBN9789928136237
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiInes Ekonomi
RomanRomancë&Pasion