Pasioni Shiko më të madhe

Pasioni

Dashnor Selimi MIL0024

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani fokusohet në jetën pasionante të një vajze nga një krahinë e jugut, pasion, i cili vendos për problematikat e jetës së saj të trazuar.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Milosao
Fletët292
ISBN9789928225047

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri është shkruar me një gjuhë të rrjedhëshme, që përcjell emocione dhe mban gjallë situatat me një ekuilibër rrëfimtar të admirueshëm. “Pasioni” është përcjellë me një parathënie të shkrimtarit Mihallaq Qilleri, i cili ndër të tjera analizon: “Depërtimi i letërsisë në qerthuj gërvishtës të plagëve të shoqërisë njerëzore, sidomos në tipologjinë e kara-ktereve shqiptare, është një dukuri që pritej. Shkaqet janë të shumta. Së pari, vetë prapambetja e madhe kulturore e popujve të Ballkanit në përgjithësi, dhe e popullit shqipfolës në veçanti, për shkak të një çrrënjëzimi që pësoi kultura evropiane prej pushtimit otoman për gati pesë shekuj. Së paku, që në shek. XV nisën të shtjellohen doket dhe zakonet e një njësie etnike, siç qe ajo iliro-arbërore, duke mënjanuar në radhë të parë nga jeta shoqërore gjysmën e popullsisë, gruan. Ky akt i verbër pati pasoja të mëdha jo vetëm në prapambetjen e vet, por dhe shoqëria në përgjithësi u mpi, u mpak, u egërsua, u tjetërsua. Dihet se një fëmije i jep kulturën dhe gjestet e para të sjelljes në jetë nëna. Por kjo nënë mbetet e pashkolluar, e padalë prej qerthullit të fshatit, a krahinës, kur ajo ka kontakte të pakta me realitetin, është e natyrshme që pjella e saj, djalë qoftë ai, e ca më shumë vajzë, të vuajë injorancën deri në shkëputjen përfun-dimtare nga qerthulli patriarkal.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët292
ISBN9789928225047
Titulli origjinalMilosao
V. Bot2016
VendodhjaSarandë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri