Cmim i reduktuar! Kaligula : dramë në katër akte Shiko më të madhe

Kaligula : dramë në katër akte

Albert Camus FNK0060

Produkt i ri

Përshkrim i shkurtër Drama Caligula (Kaligula), është padyshim një kryevepër e artit teatral. Caligula ishte një njeri i zakonshëm deri në vdekjen e motrës së tij Drusilla, e cila i zbuloi atij absurditetin e ekzistencës së shoqërisë njerëzore. Që nga ai çast, ai u bë një tiran i pamëshirshëm, duke pretenduar se mishëronte figurën e fatit, më qëllim që t'u tregonte njerëzve se ai do t'i çlironte nga nënshtrimi ç'njerëzor.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan. S. Noli
Fletët170

720 Lekë

-10%

800 Lekë

Share

30 produkte të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kaligula i Kamy-së është një nga ato kryevepra që s'duhen lënë pa lexuar. Njeriu i revoltuar gjeti jehonë të madhe, por dhe ngjalli shumë debate ndër intelektualët e kohës, pasi Kamyja shtronte në të çështjen e dyfishtë të revoltave estetike dhe të atyre historike. Ai e kritikonte qëndrimin romantik të një revolte poetike, shfaqje e fundit e së cilës kishte qënë surrealizmi, i cili në fund të fundit përfundoi në konformizëm. Kurse lidhur me revoltën historike, Kamyja e dënonte optikën nihiliste në tentativën revolucionare, idenë e shkatërrimit dhe që e shikonte lumturinë në kohrat e ardhshme. Siç e thotë dhe kritiku francez Daniel Rondeau në librin e tij Kamyja apo premtimet e jetës, Kamyja mishëroi në kohën e vet modelin e intelektualit të angazhuar, pasi ai zgjodhi revoltën dhe jo Revolucionin.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët170
RedaktoriRexhep Hida
V. Bot2016
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiIlia Lëngu