Bëhu pjesë e Bukinist dhe merrni informacionet dhe ofertat më të fundit mbi librat.

Prestashop Modules
Shtrati 13 Shiko më të madhe

Shtrati 13

Petrit Palushi BOG0094

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në shtratin e personazhit kryesor Ulpian Agshtegu, nuk dergjet vetëm individi apo episodi i shtjellur nga një subjekt i caktuar, por aty vigon vet qenia njerëzore në krejt plotërinë e saj. Pikërisht në atë shtrat plandosemi pashmangshmërisht të gjithë ne, njëri pas tjetrit, ashtu si drejt një destini të pashmangshëm, pararendës dhe pasardhës të renditur në një vargëzim të përjetshëm në mote të përkundërt, endur si në një përjetim sonambul përkunden gati pavetëdijshëm, bindur si nën ritmin amorf të një marshi funebër! Ermir Nika

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët160

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bukuria e veprave të Petrit Palushit del nga rikrijimi i atij realiteti të trishtë të kohës së komunizmit në romanet e tij. Veprat e tij, po të parafrazojmë kryeveprën e Bodlerit, njëherësh veprën prijatare të poezisë moderne evropiane, janë lule të së keqes, krijime që dalin nga rikrijimi i realitetit të egër komunist, i cili kishte burgosur qenien shqiptare në malet e rrepta të Shqipërisë. Palushi krijon romane moderne duke shfrytëzuar botën e legjendave kuksiane; i lidhur ngushtë me jetën e popullit dhe i lindur në një mjedis realiteti bëhet një me botën e legjendave.

Rëndësia e krijimtarisë së tij qëndron në atë se Palushi, përveç që e kënaq lexuesin me rrëfime interesante, një rendësi tjetër e veçante është se fjalorit shqiptar i dhuron fjalë më shumë, bëhet një lloj fjalëformuesi, përdor fjalë dhe shprehje, duke na dëshmuar që rruga të cilën e kanë trazuar paraardhësit e tij është e ngushtë për të.

Proza e Palushit është në vazhdën e prozës bashkëkohore shqipe, romanet e tij lexohen me një frymë; Petrit Palushin e mban arti i tij, jo patericat e kritikës klanore, ideologjike, partiake apo të klaneve kulturore që janë krijuar në bazë interesin e ngushtë.

Si përfundim, tashmë shkrimtari Petrit Palushi ka krijuar stilin e tij, i cili nuk ka shok në prozën shqipe, ka një stil të vetin duke mos u rrekur ti shkojë pas fill e për pe një shkrimtari të madh, ashtu siç i ka edhe lexuesit e tij, të cilët veprat e tij i lexojnë me endje, në kohen kur letërsia ka gjithnjë e më pak lexues. Nga Kosovare Krasniqi

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
Fletët160
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë