Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Dituria

Shtëpia Botuese DITURIA u themelua në Tiranë, në maj 1991. Selia e saj është në, Tiranë. Orientimi kryesor i Shtëpisë Botuese DITURIA është letërsia artistike - në të vërtetë, autorë të huaj, nga më të shquarit e të gjitha fushave, janë të pranishëm në më shumë se 60 për qind të botimeve - letërsia për fëmijë e të rritur, por një vend të veçantë dhe shumë të rëndësishëm zënë edhe kolanat e ndryshme.


Autorë të huaj klasikë e modernë e shumë të tjerë, janë sot mjaft të njohur dhe të suksesshëm edhe në Shqipëri në saje të DITURISË. Kolanat e autorëve shqiptarë të traditës, autorëve bashkëkohorë, filozofi-sociologjisë, historisë, gjuhësisë, artit e arkitekturës, mitologjisë, klasikëve të mëdhenj etj., u drejtohen të gjitha moshave dhe preferencave.


DITURIA ka një program botimesh me rubrika e kolana të organizuara e të përcaktuara, që plotësohen nga viti në vit me tituj e autorë të rëndësishëm nga fusha të ndryshme.

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 318 libra
  • Shikim i shpejtë
    1 350 Lekë 1 500 Lekë -10% Në stok
    I ri

    Mortina është një personazh i ri që ka hyrë në botën fantastike të fëmijëve. Ajo është një vajzë – zombi që do të bëjë për vete të gjithë lexuesit e vegjël. I tillë ka qenë kudo nëpër botë, pasi deri më tani është përkthyer në më shumë se 20 gjuhë të botës

    1 350 Lekë
    1 500 Lekë -10%
    Cmim i reduktuar
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    800 Lekë Në stok
    I ri

    Vjen në shqip një nga romanet më të suksesshme të Agatha Chriestie, Vrasja në Orient – Ekspres, i ekranizuar disa herë në filma përgjatë disa viteve. Ky roman konsiderohet nga veprat më të mira të zhanrit investigative.

    800 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok
    I ri

    Kafshët fantastike dhe ku mund të gjenden – vepër e J. K. Roëling, autore e librave të Harry Potterit, e dashur dhe e njohur për të gjithë lexuesit në botë, shënon debutetin e saj si skenariste. Një dhuratë e përsosur për bibliotekën e çdolloj lexuesi, qoftë një fans I hershëm ose i ri në botën magjike.

    1 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    800 Lekë Në stok
    I ri

    Pesë përralla të mrekullueshme, mbushur me magji dhe emocion, Rrëfenjat e Bardit Bidëll kanë qenë leximet më të preferuara para gjumit në familjet magjistare, për shekuj me radhë.

    800 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    500 Lekë Në stok
    I ri

    MORTINA, një seri librash me sukses ndërkombëtar, botuar në njëzet e tre gjuhë. Kthimi i vajzës zombi më qesharake në botë, për kënaqësinë e të gjithë fëmijëve!

    500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    500 Lekë Në stok
    I ri

    Pas librit Mortina, që pati një sukses ndërkombëtar dhe u përkthye menjëherë në 23 gjuhë, aventura e re e vajzës zombi do t’ju bëjë të shkriheni gazit.

    500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    500 Lekë Në stok
    I ri

    Nje personazh i ri do te hyje ne boten e femijeve: MORTINA, nje femije si gjithe te tjeret, por me nje ndryshim te vogel: ajo eshte nje vajze zombi!

    500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    900 Lekë Në stok
    I ri

    Historia e vërtetë e një grupi shokës! Droga dhe alkoli! Forca e një miqësie të sinqertë!

    900 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    800 Lekë Në stok
    I ri

    Të gjithë e dinin që Olgës i pëlqente t’i tregonte bukur historitë e veta, ose përndryshe nuk i tregonte fare. Ndaj, kur Olga Papeli niste një histori të re, njerëzit ndaleshin e mbanin vesh...

    800 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 250 Lekë Në stok
    I ri

    Në këtë roman gjithëpërfshirës epik të dashurisë dhe humbjes - i pari në një seri të re unike dhe magjepsëse prej shtatë librash - Lucinda Riley tregon talentin e saj si shkrimtare, si kurrë më parë.

    1 250 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    600 Lekë Në stok
    I ri

    Pas "Dëgjoje zemrën time" që pushtoi zemrat e lexuesve të vegjël, vjen në shqip libri "Një shkollë për Lavinjën", një rrëfim që emocionon lexuesit e të gjitha moshave! Një libër i këndshëm, që të bën të mendosh për mirësinë e shpirtit të Lavinjës dhe rëndësinë e miqësisë dhe dashurisë! Nga Bianca Pitzorno, shkrimtarja më e madhe italiane, që e krahasojnë...

    600 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 600 Lekë Në stok
    I ri

    Ideja e jetës, kufijtë dhe perspektivat e saj janë rrëfyer në këtë roman përmes kujtimeve. Ky është një libër që të bën të mendosh e kuptosh se si automatizimi i ekzistencës i ka kthyer edhe gjërat më të rëndësishme në jetë si të mirëqena. Dhe personazhit i duhet të humbë kujtesën që të rizbulojë botën! Një roman ku Eko, si kurrë më parë, hyn thellësisht...

    1 600 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok
    I ri

    Në këtë roman të ri, Sophie Kinsella rrëfen gëzimet dhe dhembjet e martesës me zërin e saj gjithmonë origjinal, ironik dhe të ndjeshëm.

    1 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    200 Lekë Në stok

    Një nga përrallat më të njohura të letërsisë botërore. Dy fëmijë të varfër, miqësia dhe sakrifica për shokun, shtriga e dëborës që do ta minojë këtë miqësi. I përshtatshëm për fëmijët e shkollës fillore.

    200 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok

    A është e lehtë të jetosh me një gjeni? Këtë do tjua tregojë romani i ri i mrekullueshëm i T. C. Boylet, Gratë. Pasi risolli në jetë të famshmin mbret ekcentrik John Harvey Lellogg në librin The Road to Wellville dhe studiuesin e seksit Alfred Kinsey në The Inner Circle, Boyle përvijon këtë herë një tjetër karakter të gjallë e plot ngjyra: arkitektin e...

    1 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    300 Lekë Në stok

    Jeta e përditshme e motrave Març, nëpërmjet gëzimeve, keqkuptimeve dhe dashurive të para, ka mrekulluar dhe vazhdon të mrekullojë lexuesit e të gjithë botës.

    300 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    650 Lekë Në stok

    Ndonjëherë te djemtë e vegjël rreh një zemër e madhe! Herman Fulkti është një djaloshi njëmbëdhjetëvjeçar pothuajse si gjithë të tjerët, me përjashtim të faktit që po i bien flokët dhe po bëhet tullac nga një sëmundje e padëgjuar. Tipar dallues i këtij libri është karakterizimi i protagonistit. Christensen-i ka sjellë një karakter zbavitës, të këndshëm,...

    650 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 520 Lekë Në stok

    Një libër i strukturuar me mjeshtëri të jashtëzakonshme, ku suspansa e ankthi sa vijnë e rriten dhe tensioni shtohet. Romani hapet me vrasjen brutale, ose më mirë me masakrën, e një familjeje në Stokholm: prindërit dhe vajza e vogël e familjes janë gjetur të vdekur. I vetmi i mbijetuar është djali i shtëpisë, pesëmbëdhjetëvjeçari Jozef Eku.

    1 520 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 500 Lekë Në stok

    Le të zhytemi në rrëfimin e këtyre dy mijë vjetëve histori që nga pushtimi roman deri më sot, duke kaluar nëpër periudhën saksone, lindjen e një vetëdijeje kombëtare, konfliktet e dhimbshme fetare, afirmimin si një fuqi botërore... Një rrëfim, natyrisht jo gjithëpërfshirës, por që synon të vërë në dukje momentet kyçe të vektorëve të një të kaluare aq të...

    1 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    2 500 Lekë Në stok

    Historia e arkitekturës moderne, shkruar nga Bruno Zevi më 1950, u ribotua për njëzet e pesë vjet me radhë pa rishikime themelore, megjithatë, ky traktat konsiderohej i pazëvendësueshëm për arkitektët, dashamirësit e artit dhe studentët në Itali dhe jashtë saj. Botimi i tanishëm përmban jo vetëm informacione të përditësuara lidhur me dyzet vjetët në...

    2 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    2 500 Lekë Në stok

    Ky vëllim përfshin tabela kronologjike për vitet 1725-1995, aparatin bibliografik më të gjerë që ekziston dhe treguesin e emrave, vendeve dhe imazheve aktuale, nga kubizmi te dekonstruktivizmi. Për pafundësinë e materialeve ilustruese, libri mund të titullohej Enciklopedia e arkitekturës moderne, dhe do të ishin midis Enciklopedive, vëllimi më i plotë dhe...

    2 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 500 Lekë Në stok

    Kjo histori e Austrisë shtrihet në harkun kohor që zë fill me periudhën romake, vijon me krijimin e vend-banimeve në Mesjetën e hershme, format e reja të organizimit si krahinë kufitare (markë) kundër avarëve e hungarezëve dhe, përmes Dukatës Babenberge dhe Shtetit të Alpeve të Habsburgëve, i cili që nga shekulli i 16 u rrit duke u bërë një fuqi...

    1 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok

    Kufiri linguistik dhe kaosi hapësinor, lavdia industriale e Valonisë dhe mjerimi i Brukselit, koterij-i flamand dhe kullat e Gentit, Filipi II dhe Vilhelmi I, e zeza dhe e bardha, pacifizmi i djathtë dhe konservatorizmi i majtë, nga Jul Cezari te Bart de Wever, nga Karli i Madh tek Elio di Rupo - të gjitha këto dhe shumë të tjera analizon, krahason,...

    1 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    4 000 Lekë Në stok

    Megjithëse shoqërohet me ilustrime nga qindra kryevepra të të gjitha kohëve, ky libër nuk përbën një histori arti. Ilustrimet, ashtu si dhe një përzgjedhje e gjerë citimesh nga Pitagora në kohët tona, shërbejnë për të rikrijuar pikëpamjet e ndryshme mbi të Bukurënm, të cilat janë shfaqur e janë bërë objekt debatesh që nga Greqia e Lashtë e deri sot. Ky...

    4 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 500 Lekë Në stok

    Në këtë libër klasik trajtohet gjerësisht historia e ekonomisë që nga periudha parahistorike e deri në ditët tona, si dhe hulumtohet pabarazia e shpërndarjes së pasurisë midis shteteve të ndryshme. Në këtë botim të katërt të përditësuar, Histori e ekonomisë botërore, pasqyrohen qartë ndryshimet rrënjësore në ekonominë botërore.

    1 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok

    Në këtë studim dinamik e tërheqës, Henrik Meinander përvijon konturet aq interesante të historisë, kulturës e shoqërisë finlandeze.

    1 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    2 500 Lekë Në stok

    Rezultat i një angazhimi të përbashkët të specialistëve më të mirë të epokave të ndryshme, të bashkërenduar nga George Duby, një nga historianët më të mëdhenj francezë të shekullit XX, kjo Histori e Francës përfshin harkun kohor nga zanafilla deri në ditët tona.

    2 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    2 000 Lekë Në stok

    Pierre Milza ka përdorur perspektivën e periudhës afatgjatë dhe ka vënë gadi-shullin si protagonist të historisë, që nga lashtësia deri në dhjetëvjeçarët e fundit. Kjo zgjedhje (nga etruskët deri në ditët tona) bëhet e mundur vetëm nëse perspektiva e historianit shtrihet e zgjerohet derisa përfshin, përbri ngja-rjeve politike dhe ushtarake, gjithçka...

    2 000 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 500 Lekë Në stok

    Libri i Desmond Mortonit është e para histori e Kanadasë e botuar në shqip. Me një gjuhë të pasur dhe stil të zhdërvjelltë e tërheqës, lexuesi ka rastin të ndjekë ecurinë historike të një kombi të ri, të lindur e të formuar historikisht në një hapësirë të gjerë, pjesërisht të banuar qysh mijëra vjet më parë nga kombet e para indigjene, prej kolonëve të...

    1 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 500 Lekë Në stok

    Libri ofron njohuri të gjera për historinë kineze, duke i dhënë mundësi lexuesit të njohë vlerën e qytetërimit përmes historisë; të njohë saktësinë e historisë përmes qytetërimit. Ai fokusohet te proceset shoqërore, të mënyrës së jetesës dhe të zhvillimit, për të ilustruar ideologjitë dhe idetë.

    1 500 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 250 Lekë Në stok

    Në këtë libër shpaloset një afresk tërheqës dhe i plotë, duke filluar që nga përhapja e parë e mesazhit ungjillëzues në pellgun e Mesdheut e deri te perspektivat e mijëvjeçarit të tretë.

    1 250 Lekë
    Në stok
  • Shikim i shpejtë
    1 000 Lekë Në stok

    "Historia e Norvegjisë. Nga epoka e akullnajave deri në ditët tona" është shkruar për të gjithë ata që duan të mësojnë më shumë për historinë e këtij vendi dhe popullit të tij. Ky vëllim, i pasur me ilustrime, shërben për të dhënë një tablo të qartë të zhvillimit kulturor dhe shoqëror në Norvegji - duke filluar nga koha kur njeriu i parë nisi të jetojë në...

    1 000 Lekë
    Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 318 libra